Troska o zęby i jamę ustną - Dentystyczny

stomatologia brenna

Wikipedia - wygląd zębów

Wygląd ogólny
W stomatologii wyróżnia się następujące powierzchnie zęba:

powierzchnię podniebienną ? od strony podniebienia w szczęce lub językową w żuch

Troska o zęby i jamę ustną - Dentystyczny stomatologia brenna
wie;
powierzchnię przedsionkową ? od strony przedsionka jamy ustnej; zwana jest również wargową (w zębach przednich) lub policzkową (w zębach bocznych);
powierzchnię żującą w trzonowcach i przedtrzonowcach, guzek żujący w kłach a brzeg sieczny w siekaczach;
powierzchnię mezjalną od strony linii pośrodkowej ciała;
powierzchnię dystalną przeciwną do linii pośrodkowej ciała.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka


Przygotowanie do zawodu dentysty

Każdy dentysta, zanim rozpocznie świadczenie usług dentystycznych musi odbyć odpowiednie studia. Niektórzy dentyści przygotowują się także do wykonywania zawodu chirurga dentystycznego i zajmują się usuwaniem bardziej kłopotliwych zębów oraz samych korzeni. Pozostali dentyści zajmują się zwykłym usuwaniem zębów oraz ich leczeniem i wykonywaniem samego przeglądu dentystycznego.

Młodzi dentyści odbywają również praktyki u swoich bardziej doświadczonych kolegów, dzięki czemu jeszcze lepiej przygotowują się do wykonywania samodzielnej pracy dentystycznej. Do zakresu ich pracy należy wówczas samo przygotowanie gabinetu dentystycznego oraz wykonywanie najprostszych form leczenia zębów, z czasem nauczą się nawet wstawiać protezy zębowe.


Chirurgia szczękowo-twarzowa - Wikipedia

Chirurgia szczękowo-twarzowa ? dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym schorzeń jamy ustnej, części twarzowej głowy ? aż po dół przedni czaszki włącznie ? oraz szyi. Ze względu na zasięg, coraz częściej specjalność ta określana jest jako chirurgia czaszkowo-szczękowo-twarzowa. Jest podspecjalnością stomatologii oraz chirurgii. Wyłoniła się na przełomie XIX i XX w. z chirurgii ogólnej. Obejmuje chirurgię stomatologiczną, onkologię, traumatologię i chirurgię plastyczną części twarzowej czaszki. W większości krajów Unii Europejskiej do uzyskania tej specjalności wymaga się dyplomu lekarza i lekarza dentysty. W Polsce jest to jedna z trzech specjalności (obok epidemiologii i zdrowia publicznego), w których kształcić się mogą zarówno lekarze jak i lekarze dentyści. Dla lekarzy posiadających oba dyplomy istnieje odrębny, skrócony program specjalizacji.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chirurgia_szczękowo-twarzowa