le zjawisko rzadkie, powinni pamiętać, że nieleczona postępująca próchnica jest nieodwracalna.
W przypadku zaawansowanych zmian chorobowych przysłowiową ostatnią deską ratunku i szansą na uratowanie zęba pozostaje leczenie kanałowe, nazywane również endodontycznym. Dentysta zastosuje się je w przypadku zaawansowanych ubytków próchniczych, martwicy zęba lub jego złamania. Należy ono do najbardziej nielubianych zabiegów, chociaż w ostatnich czasach stomatologia dokonała ogromnego postępu, również pod kątem redukcji dolegliwości bólowych podczas zabiegu.
Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że coraz więcej gabinetów stomatologicznych przeprowadza procedurę leczenia kanałowego przy użyciu mikroskopów. Pozwala to dentyście dokładnie przyjrzeć się wnętrzu zęba i ułatwia oczyszczenie kanałów zębowych, a tym samym skraca czas leczenia. Warto wspomnieć, że to właśnie niedokładne oczyszczenie kanału zębowego jest jedną z najczęstszych przyczyn powikłań pozabiegowych i w skrajnych wypadkach doprowadzić może do utraty zęba.
Jedynym minusem tej nowoczesnej procedury jest niestety jej koszt, ale ten zależy od kilku czynników, takich jak na przykład ilość kanałów zębowych. Endodoncja niejednokrotnie ratuje ząb i uśmiech, jakkolwiek zawsze należy mieć na uwadze, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Jest to oczywiście zawód stricte medyczny
Wiele młodych osób, które kończą swoją przygodę ze szkołą średnią zastanawia się zapewne, co powinni robić dalej i w jakim kierunku iść, aby ich kariera zawodowa była satysfakcjonująca. Cóż, na dzisiejszym rynku pracy, który z pewnością nie należy do najłatwiejszych trudno jednoznacznie stwierdzić, jaki zawód warto wykonywać. Z pewnością są jednak takie profesje, które dają dość duże prawdopodobieństwo tego, że zagwarantują ich wykonawcom godne życie w naszym kraju. Jedną z takich profesji jest chociażby dentysta. Jest to oczywiście zawód stricte medyczny co oznacza, iż do jego wykonywania konieczne jest ukończenie specjalistycznych studiów. W tym wypadku jednak śmiało możemy stwierdzić, iż czas oraz pieniądze włożone w naukę nie pójdą na marne. Stomatologia od wielu już lat jest bardzo dochodowym biznesem a dodatkowo może sprawiać na prawdę wiele radości. Cóż może być bowiem piękniejszego niż możliwość niesienia pomocy drugiemu człowiekowi będącemu w potrzebie? Mimo, iż być może takie stwierdzenie brzmi nieco banalnie to jednak jak pokazują liczne badania coraz więcej osób z młodego pokolenia poszukuje właśnie wyższych wartości w pracy. Wykonując jednak tę profesję musimy nastawić się na nieustanny rozwój naszych kompetencji. Ostatnimi latami bardzo dużym wzięciem cieszy się endodoncja, czyli kanałowe leczenie zębów. Podobnie rzecz ma się także z implantologią. Z tego też powodu odpowiadając na zapotrzebowanie rynku i pacjentów stomatolodzy zaczęli coraz chętniej oferować tego typu usługi w swoich gabinetach.
Tworzą się one szczególnie łatwo pomiędzy
Wielu Polaków uważa, że chodzenie do lekarzy jest kosztowne. Wśród najbardziej dochodowych branży znajduje się stomatologia. Czy rzeczywiście dbanie o zęby musi słono kosztować? W rzeczywistości wcale tak nie jest. Wszystko zależy od nas i tego jak dbamy o uzębienie. Ważne są codzienne poranne i wieczorne rytuały, czyli dokładne mycie zębów i nitkowanie. Każdy dentysta może nam pokazać w jaki sposób używać nitki, by cieszyć się zębami wolnymi od ubytków próchnicowych. Tworzą się one szczególnie łatwo pomiędzy dwoma sąsiadującymi zębami, dlatego samo używanie szczoteczki bywa niewystarczające. Obecnie coraz popularniejsze są specjalne urządzenia, które wyrzucają wodę pod ciśnieniem w szczelinę między zębami. Owo urządzenie nazywamy irygatorem. Dzięki odpowiedniemu dbaniu rano i wieczorem o czystość zębów możemy zapobiec próchnicy. Zwykłe leczenie polega na wypełnieniu ubytków materiałem kompozytowym. Jest stosunkowo tanie w porównaniu do leczenia kanałowego. Endodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się chorobami miazgi i zazwyczaj polega na jej całkowitym usunięciu z komory i kanałów zęba. Leczenie jest bardziej skomplikowane i wymaga wykorzystania dodatkowych materiałów, których celem jest odkażenie wnętrza zęba i szczelne wypełnienie. Zabieg może odbyć się na jednej lub kilku wizytach, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Czasami sytuacją jest bardziej skomplikowana i poza leczeniem kanałowym konieczna jest odbudowa protetyczna. Leczony ząb można pokryć chociażby koroną porcelanową.