to omijać szerokim łukiem? Nic bardziej mylnego. Obecna technologia i wiedza w zakresie stomatologii jest bardzo dobrze rozwinięta. Każdy gabinet dentystyczny w Polsce wyposażony jest w nowoczesne maszyny i urządzenia usprawniające pracę stomatologów. Z kolei zakres wiedzy i doświadczenie sprawia, że dentysta jest lekarzem o dużym zaufaniu publicznym.
Aktualnie, ból związany z zabiegami stomatologicznymi jest znikomy lub też zupełnie nie odczuwalny. Jest to możliwe dzięki stosowaniu innowacyjnych środków znieczulających. Chcąc więc zachować zdrowie i odpowiednią higienę jamy ustnej warto regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny. Wykonane w nim zabiegi wpłyną na komfort fizyczny i psychiczny każdego pacjenta. Nie zadbane zęby mogą być bowiem przyczyną wielu chorób i zaburzeń organizmu.
Choć przez lata dentysta utożsamiany był z brakiem doświadczenia i empatii, sytuacja ta zmieniła się w obecnych czasach. Aktualnie, stomatolog cieszy się dużym poważaniem i zaufaniem wśród pacjentów.
A kiedy zęby bolą? Kiedy nam
Kiedy jest potrzebny nam dentysta? Na ogół kiedy bolą nas zęby. Niestety, ale większość z nas zapomina o tym, że dentystę trzeba odwiedzać systematycznie. Przynajmniej raz na pół roku powinniśmy pokazać się na wizycie w takim gabinecie, dzięki czemu nasze zęby będą pod stałą kontrolą dobrego lekarza. W dużej mierze tego nie robimy, bo na ogół albo się boimy stomatologa albo po prostu na takie rzeczy nie mamy czasu. Może to dziwnie zabrzmieć, ale w codziennym pędzie ludzie naprawdę mają tyle do załatwienia, że czasem wolą "olać" wizytę u dentysty, byleby tylko móc odpocząć. Czy to jest jakiekolwiek wytłumaczenie? Raczej nie, o czym dopiero możemy się przekonać, kiedy zęby zaczynają nas boleć. A kiedy zęby bolą? Kiedy nam się psują i wdziera się w nie jakaś infekcja. Warto odwiedzać raz na jakiś czas gabinet dentystyczny, chociażby nie wiadomo jakbyśmy byli zmęczeni. Dzięki temu uda nam się zachować zęby w dobrym stanie. W szczególności, że drobne choroby zęby mogą prowadzić do poważniejszych powikłań. Jeżeli nie wierzycie, to zapytajcie swojego lekarza, który na pewno o wszystkim Wam opowie.
Właśnie wtedy większość z nas decyduje
Dentyści biją na alarm. Ponad 95% dorosłych i nieco więcej niż połowa nastolatków wykazuje objawy mniej lub bardziej zaawansowanej próchnicy. Ta podstępna choroba prowadzi do rozpadu tkanki zęba i z czasem do jego utraty.
Nieleczone zęby nie tylko odbierają nam piękny uśmiech, ale stanowią też poważne ryzyko dla zdrowia. Każdy stomatolog potwierdzi, że powikłania w postaci choroby reumatycznej, zapalenia mięśnia sercowego czy choroby nerek nie należą, niestety do rzadkości. Jest się czego obawiać.
Głównym winowajcą okazuje się cukier. Cukry proste i dwucukry, czyli
sacharoza, glukoza i fruktoza po spożyciu zamieniają się w kwasy, które rozpuszczają szkliwo zęba. Powstają ubytki i zęby zaczynają boleć. Właśnie wtedy większość z nas decyduje się odwiedzić gabinet dentystyczny. Trochę późno i leczenie nie jest już bezbolesne.
Jak chronić się przed próchnicą? Dentysta podpowiada, że najskuteczniejszą bronią w walce o zdrowe zęby okazuje się
profilaktyka. Dieta z ograniczonym udziałem cukrów, staranna higiena jamy ustnej i regularne, dwa razy do roku wizyty w gabinecie dentystycznym skutecznie ochronią zęby przed tą chorobą.